Auto kütusekulu vähendamine

Auto kütusekulu vähendamine

Praegustel aegadel, mil nii diislikütuse kui bensiini hinnad löövad kõigi aegade rekordeid, on säästlikult sõitmine ja kütuse kokkuhoid muutunud päevakajaliseks teemaks ka nende autojuhtide jaoks, kes sellele muidu tähelepanu ei pööra. Kütusekulu vähendamine on õnneks miski, millega saab paari lihtsat reeglit järgides hakkama igaüks. Madala kütusekulu valem peitub aga nende nõuannete pidevas ja igapäevases meelespidamises, sest väikesed muudatused, mida auto puhul sisse viia ja mida arvestada, on see, mis lõppkokkuvõttes aitab teil sadu eurosid kokku hoida. Neid arvestusi saavad ilmselgelt kasutada ka gaasiautode ehk siis autode, mis kasutavad kütuseallikana CNGd ja LPGd, omanikud. Niimoodi saab niigi säästliku gaasiauto kütusekulu veelgi allapoole viia.

keskmise kütusekulu arvutamine

Alustame aga sellest, kuidas üldsegi auto kütusekulu arvutada? Tänapäeval on paljud autojuhid harjunud sellega, et autode kütusekulu arvestab pardaarvuti automaatselt ning suuremas osas autodes see ongi nii. Vanemate autode puhul see teabesüsteem aga alati automatiseeritud pole, seega kütusekulu arvutamine jääb autojuhi enda teha. Samuti on automatiseeritud süsteemiga autode omanikel mõistlik kontrollida, kui täpselt auto pardaarvuti seda arvestab. Auto kütusekulu keskmise väärtuse teadasaamise kõige tõhusamaks meetodiks on selle arvestamine empiirilise katse abil. Valige välja tankla, mida oma eksperimendi korras mõlemal korral kasutate, et vältida erinevate kütusepumpade kasutamisest tuleneda võivaid ebatäpsusi.

Auto kütusekulu arvutamise eksperimendi esimese sammuna täitke auto kütusepaak kütusega ehk laske pumbal kütust paaki pumbata seni, kuni see automaatselt pumpamise lõpetab. Teise sammuna sõitke pärast paagi täitmist (vahemaa arvestamiseks auto odomeetrit kasutades) täpselt sada kilomeetrit enda poolt valitud piirkonnas – kas maal, maanteel, kiirteel, linnas või kombineerides erinevaid sõidutingimusi, et saada keskmine näitaja. Arvestage oma sõidud aga nii, et te jõuaksite tagasi eksperimendi alguses kasutatud kütusepumba juurde täpselt saja kilomeetri täitudes. Seejärel täitke taas paak ning kütusepumba ekraanil kuvatav liitrite arv ongi teie sõiduki poolt saja kilomeetri läbimiseks kasutatav kütuse kogus. Kui teie autol on keskmise kütusekulu arvesti, siis saate te seda tulemust oma auto poolt kuvatava tulemusega võrrelda, et näha, kui täpselt see süsteem töötab. Arvestage aga, et selle tegemiseks tuleb teil kindlasti keskmise kütusekulu arvestamise alguse hetkel oma keskmise kütusekulu senini akumuleerunud näitaja nullistada.

 Nüüd, kui me teame, kuidas kütusekulu arvestada või kuidas selle näitaja täpsust kontrollida, vaatame mõningaid parimaid meetodeid selleks, kuidas seda näitajat madaldada ning raha kokku hoida: 

Esiteks vaadake oma auto pagasiruum ning tagaistmed või tagaistmete read üle üleliigsete esemete osas. Kõik, mida te oma autos transpordite, lisab sellele kaalu ning teadagi tähendab suurem kaal suuremat kütusekulu. Kui te eemaldate oma auto pakiruumist sinna aegade jooksul kogunenud kauba ja muud esemed, aitab see teil kütusekulu vähendada. Sellisteks esemeteks võivad näiteks olla koost lahti võetud jalgrattad, lasteistmed, piknikutarbed, varurehvid või tööriistad.

Teiseks mõelge kriitiliselt läbi oma sõidustiil. Iga üleliigne kiirendus või gaasipedaali vajutamine, agressiivne manööverdamine ja ebavajalik mootori pöörete tõstmine raiskab asjatult kütust. Kõige parem sõidustiil kütusekulu vähendamiseks on rahulik, ettemõtlev ja sujuv. Lisaks on soovituslik sõita võimalikult kõrge oludesse sobiva käiguga, sest madalamaid käike (ja seega kõrgemaid pöördeid) kasutades põletate te ilmaasjata kütust. Mitte ainult ei aita rahulikult kulgemine teil kütust ja raha säästa, vaid selle tulemuseks on ka suurem liiklusohutus ning suure tõenäosusega mugavam sõidukogemus.

Kolmandaks ärge kulutage külmal või talvisel ajal auto mootori soojendamisele liialt aega. Loomulikult tasub arvestada, et talvel külma ilmaga liiga kiiresti teele asumine võib kahjustada erinevaid auto koosteüksusi, kuid töötava mootoriga autol seista laskmine suurendab kütusekulu märkimisväärselt. Seetõttu peaks see protsess vaid mõõduka ajavahemiku vältama.

Neljandaks mõelge hoolega, kas auto mootor peab teatud ajahetkel töötama või mitte. Pahatihti kipuvad autojuhid auto mootori justkui tööle “unustama” või lülitavad selle harjumusest sisse, ehkki nad ei plaani veel sõitma hakata. Kui selleks tungiv vajadus puudub, siis jätke mootor sisse lülitamata kuni sõidu alguseni.

Viiendaks eemaldage oma autolt esemed, mis selle õhutakistust suurendavad. Iga jalgrattahoidja, olgu see siis katusel või veokonksu küljes ning iga katuseboks tähendab auto kütusekulu suurenemist. Kasutage neid lisatarvikuid vaid siis, kui te neid päriselt vajate ning muudel juhtudel eemaldage need autolt esimesel võimalusel.

Auto rehvirõhk

Kuuendaks teadke, et ka korrektne rehvirõhk mängib auto kütusetõhususe kujundamisel arvestatavat rolli. Rehvide ületäitmine on kahjulik ja võib põhjustada lisanduvaid ohte, küll aga peaksite te regulaarselt kontrollima, kas teie auto rehvides olev rõhk vastab autotootja poolt soovitatud rõhule. Korrektse rõhuni täidetud rehvid aitavad teil tagada optimaalse juhitavuse ning tagada parim kütusetõhusus.

Seitsmendaks mõelge oma teekonnad hoolega läbi. Näiteks proovige vältida liiklusummikuid ning liiklusrohkeid aegu või valida kõige vaiksem tee, mis võimaldab võimalikult sujuvat sõidustiili, oma sihtkohta jõudmiseks. Kui te peate olema kindlal ajal kindlas kohas, siis kaaluge pisut varem kohe sõitmist, näiteks sõitke hommikul tööle enne põhliikluse algust.

kütusekulu vähendamine

Viimaseks hoidke oma auto hooldatud ja korras. Kütusetõhususe seisukohalt on kõige olulisemad süüteküünlad ja erinevad filtrid, eelkõige mootori õhufilter. Ummistunud või vananenud filtri kasutamine tõstab autode kütusekulu, sest optimaalse õhu ja kütuse segu moodustamise protsess mootoris on seeläbi häiritud. Piisava õhu olemasolu korral vajab teie sõiduk aga edasi liikumiseks vähem kütust.

Teie profiil on teie isiklik assistent

Saate jälgida auto kulutusi, pidada auto logi ja asendusgraafikut, salvestada lemmikmaterjale, märkusi ja dokumente.