Hübriidautod: parimate mudelite arvustus

Hübriidautod: parimate mudelite arvustus

Ehkki hübriidautod hakkavad Eestis alles nüüd tõeliselt populaarseks muutuma, on neid kasutatud juba aastakümneid. Tõele au andes tuleb aga nentida, et ka maailmapildis laiemalt on nende populaarsus just viimase kümne aasta jooksul tõeliselt hoo sisse saanud. Põhjused selleks on lihtsad: esiteks on autotööstus tervikuna rangetele heitgaasi saasteainete sisalduse normidele vastu tulemiseks hakanud üha enam hübriid- ja elektriautosid tootma. Teiseks on hübriidautod aastaks 2021 astunud välja veidra tehnikaime staatusest ja muutunud tõsiseltvõetavaks konkurendiks traditsioonilistele sisepõlemismootoriga autodele. Pole üldse ebatavaline, et hübriidauto hind jääb tavaauto tasemele, kusjuures hübriid omab mitmeid eeliseid, millega tavaautod võistelda ei suuda. Samas ei saa eiramata jätta tõsiasja, et hübriidautodel on ka mõned miinused. Järgnevalt uurimegi, milline on hübriidauto tööpõhimõte, millised on hübriidauto eelised ja miinused ning lõpetuseks toome välja mõned parimad hübriidautod, mida aastal 2021 endale soetada.

Hübriidautosid on kahte peamist tüüpi: laetavad (Plug-in hybrid) ja iselaadivad ehk täishübriidid (Full hybrid). Olemas on ka küllaldaselt Mild hybrid tehnoloogiat kasutavaid autosid, kuid nendest me käesolevas artiklis pikemalt ei räägi, sest erinevalt kahest eelnevalt nimetatud hübriidi tüübist ei suuda sellised sõidukid ainult elektrienergia jõul liikuda. Mild hybrid tehnoloogiat kasutavates sõidukites on lisaks sisepõlemismootorile väike elektrigeneraator, mida kasutatakse peamiselt sisepõlemismootori tõhusamaks sisse- ja väljalülitamiseks lühikeste peatuste korral (näiteks liiklusummikus või punase fooritule taga) ning vabakäigul veeredes. Seega on sellised hübriidid küll tavaautodest “rohelisemad” ja tõhusamad, kui see vahe on võrreldes teise kahe hübriidi tüübiga minimaalne.

Täishübriidautodel on aga juba suurem aku, milles talletatakse elektrienergiat. Seda energiat kasutatakse lisaks auto sisepõlemismootorile, aidates nii hoida raha kokku, vähendada emissioone ning võimaldades lühikesi distantse isegi ilma sisepõlemismootorita läbida. Lisaeelis võrreldes laetavate hübriididega on see, et täishübriidautot omades ei pea te autot laadimas käima ega kodus laadides elektri eest maksma, sest selle elektriakut laetakse auto enda poolt pidurdamisel või vabakäigul kruiisides. Vajadusel kasutab auto sisepõlemismootorit, et elektriakut laadida. Nii säästate te lisaks rahale ka aega.

Laetavad hübriidautod kujutavad endast sisuliselt elektriauto ja sisepõlemismootoriga auto kombinatsiooni. Need autod kasutavad ühelt poolt väiksemahulist sisepõlemismootorit, teisalt aga elektriakut ja mootorit, mille võimsus sõltuvalt mudelist ja autotootjast erineb. Üldiselt on sellised elektriakud piisavalt suured, et võimaldada umbkaudu 50 kilomeetri läbimist ilma igasuguse sisepõlemismootori kasutamiseta. Klassi parimad mudelid suudavad ökonoomse sõidustiiliga ainult elektrijõudu kasutades isegi kuni sada kilomeetrit läbida. Nagu nimigi ütleb, tuleb selliseid sõidukeid aga laadimisjaamades laadimas käia, sest auto ei suuda iseseisvalt elektriakut täita. Lisaks on oluline meeles pidada, et laetava hübriidauto eeliste täielikuks ärakasutamiseks tuleks autot võimalikult tihti laadida ning hoida elektriaku võimalikult täis, sest selle tühjenedes tõuseb sõiduki kütusekulu märkimisväärselt.

Iseenesestmõistetavalt aitab suurema elektriaku olemasolu märgatavalt vähendada kütusekulu, säästa raha ning lisaks vähendada drastiliselt keskkonda paisatavate kahjulike heitgaaside hulka. Ehkki Eestis see hetkel veel aktuaalne pole, on laetavate hübriidide üks eeliseid see, et kuna nendega saab vaid elektrienergiat kasutades arvestatavaid vahemaid läbida, siis võib sellise auto omamine tulevikus nullemissioonitsoonide (zero-emission zone) kehtestamisel äärmiselt kasulikuks ja suisa hädavajalikuks osutuda. Nimelt plaanitakse paljudes Euroopa linnades tulevikus kehtestada alad, kus on lubatud sõita vaid selliste sõidukitega, mis ei tekita heitgaase – näiteks elektriautod või hübriidautod. Oxford Inglismaal on esimene linn, mis seda juba lähiaastatel teha plaanib.

Laetavad hübriidautod kasutavad elektrimootorit eelkõige madalal kiirusel sõites ja kiirenduse esimeses faasis. Seetõttu on sellistel hübriidautodel üks eelis, mis on eelkõige elektriautodele omane: nende jõumoment kiirendusel on üldjoontes parem kui võrreldavate sisepõlemismootoriga autodel, mis omakorda annab autole sportlikuma dünaamika ning teeb möödasõitude tegemise maanteel lihtsamaks. Madalatel kiirustel vaid elektrimootori kasutamine on aga eriti kasulik linnaliikluses, sest see aitab linnaõhu puhtamana hoida ning annab eelise kütusekulu osas võrreldes sisepõlemismootoriga linnaliikluses liikumisega. Lisaeeliseks on sellise liikumismeetodi vaiksus.

Üks eelis, mis laetavatel ja täishübriidautodel elektriautode ees on, on tõsiasi, et nad on sõltumatud laadimisjaamade olemasolust. Kui elektriautoga sõites on mõistlik jälgida, et vajalikul hetkel oleks lähistel võimalus auto akut laadida, siis hübriidautod suudavad probleemivabalt elektriaku tühjaks saades sisepõlemismootori abil edasi liikuda. Nii on teil üks asi vähem, mille pärast muretseda.

Miski pole täiuslik, nii on ka hübriidautodel miinuseid nii võrreldes elektriautodega kui sisepõlemismootoriga autodega. Esimene probleem on hind: kuigi hübriidautod muutuvad võrreldes tavaautodega üha soodsamaks, kipuvad paljud neist endiselt kallimad olema. Teiseks lisab elektriaku olemasolu autole omajagu kaalu, mis muudab selle sõidudünaamikat ning võib selle käsitsemise ebatäpsemaks ja loiumaks muuta. Ühtlasi pikendab suurem kaal auto pidurdusteekonna pikkust. Lisaks tasub arvestada, et hübriidautode aku on siiski võrdlemisi piiratud võimekusega ning selle tühjenedes tõuseb kütusekulu arvestatavalt, seega ei suuda hübriidautod elektriautodele “rohelisuse” osas veel tõsiseltvõetavat konkurentsi pakkuda. Tühja elektriakuga on ka auto dünaamilised omadused selgelt halvemad. Viimaks tasub arvestada ilmselget: laetavaid hübriidautosid tuleb regulaarselt laadimas käia, mis tähendab lisanduvat planeerimist ja ajakulu, lisaks kaasnevad sellega ka teatavad kulutused.

Nüüd, kui oleme kaalunud hübriidautode plusse ja miinuseid ning tutvunud nende tööpõhimõttega, on aeg visata pilk mõningatele parimatele 2021. aastal müügil olevatele hübriidautodele. Siia nimekirja kuuluvad nii sportlikud kõrgema klassi luksussõidukid, linnamaasturid, praktilised ja optimaalsete kombineeritud omadustega pereautod, kompaktsed väikeautod linnas sõitmiseks kui mugavad ja hea hinnaga igapäevasõidukid.

Škoda Superb iV

Škoda Superb iV

Škoda Superb iV – Selle populaarse autotootja laetav hübriidauto jätkab neile iseloomulikku suurepärast hinna, kvaliteedi ja praktilisuse suhet. Auto 1,4-liitrine bensiinimootor koos 55-kilomeetrise sõiduulatusega elektriakuga pakub suurepärast kütusetõhusust ning auto väljapeetud ja kvaliteetne sisustus tagavad mugavuse ka pikkadel reisidel. Mis veelgi parem, auto ruumikus võimaldab teil korraga transportida tõenäoliselt rohkem pagasit, kui ühegi teise hübriidautoga. Kirsiks tordil on tõsiasi, et auto hinnaks on taskukohased – arvestades selle suurepäraseid kombineeritud omadusi – 35 000 eurot.

BMW 330e

BMW 330e – 330e suurimaks eeliseks on see, et BMW on suutnud võtta juba niigi hea auto ja muuta selle elektrimootori lisamisega veelgi paremaks ilma mingeid kompromisse tegemata. Tõsi, pagasiruum on küll veidi väiksem, kuid muus osas on tegu suurepärase auto kütuse- ja keskkonnasäästlikuma versiooniga. Nagu BMW puhul tavaline, on auto sportlik iseloom selle tugevaimaks küljeks, lisaks on selle suurepärasele meediasüsteemile raske midagigi ette heita. Kuid nagu 300 de puhul, ei saa me mööda vaadata hinnast: selle mudeli endale soetamiseks tuleb välja käia umbkaudu 50 000 eurot.

Toyota RAV4 Hybrid

Toyota RAV4 Hybrid

Toyota RAV4 Hybrid – Selle Jaapani autotootja mudel RAV4 on Eestis vägagi populaarne ning auto hübriidversioon pakub lisaks tavaautole veelgi paremaid omadusi. Auto 2,5-liitrine bensiinimootor koos elektrimootoriga on piisavalt tõhusad, et suuta läbida 100km vaid viie liitri bensiiniga ning samas kiirendada kiiruseni 100 km/h 8,5 sekundiga. Ning mis veelgi parem, linnas sõites saate bensiinimootori kasutamist täielikult vältida ning vaikselt ja keskkonnasõbralikult elektri jõul kulgeda.

Toyota Yaris Hybrid

Toyota Yaris Hybrid

Toyota Yaris Hybrid – Toyota on hübriidinduses maailmas väga tugeval positsioonil, mida nad uue Yarise abil veelgi tugevdavad. Väikeauto uus mudel on võrreldes eelmise põlvkonnaga pikk samm õiges suunas, pakkudes suurepärast mugavust, stiilset välimust ning Toyota enda väitel kütusetõhusust kuni 3,5 liitrit 100 kilomeetri kohta.

Mercedes-Benz 300 d

Mercedes-Benz 300 de – Selle kuulsa Saksa luksusautode tootja laetav hübriidmudel C 300 de on märkimisväärne eelkõige selle poolest, et auto kasutab lisaks elektrimootorile mitte bensiini- vaid diiselmootorit, mis on võrdlemisi haruldane kooslus. Kaheliitrine diiselmootor ja 122-hobujõuline elektrimootor annavad kokku 306 hobujõudu ja võimaldavad kiirendust 0-100 km/h vaid 5,6 sekundiga, pakkudes samas suurepärast kütusetõhusust. Nagu aga karta võib, on sellisel luksusel oma hind, sest uue C 300 de eest tuleb välja käia vähemalt 50 000 eurot.

Hyndai Kona Hybri

Hyndai Kona Hybri

Hyndai Kona Hybrid – Kona kujutab endas suurepärast väikest linnamaasturit: on vähe sama klassi autosid, mis suudaksid Kona 4,16-meetrise pikkusega võistelda. Auto 1,6-liitrine sisepõlemismootor koos 44-hobujõulise elektrimootoriga annavad kokku 141 hobujõudu. Lisaks on auto võrdlemisi soodne: uue Kona peaks saama kätte alla 30 000 euroga.

Honda CR-V Hybrid

Honda CR-V Hybrid

Honda CR-V Hybrid – Honda praktiline linnamaastur ühendab endas hea kütusetõhususe ning piisava reisijate- ja pagasiruumi, pakkudes lisaks hea kvaliteediga sisustust. Vaatamata oma maastikusuutlikkusele on tegu ka võrdlemisi mugava autoga, milles pikki distantse läbida. Hübriidauto peamine jõuallikas on kaheliitrine bensiinimootor ning elektrimootoris on piisavalt väge, et linnatingimustes vaid elektrienergiat kasutades liikuda.

Kommentaarid - 1

 • @user_199641
  09.04.2022 14:03
  Liige

  Tere!
  Palun, kus on Tallinnas võimalik laadida Toyota RAV4 plug in. Laadimisjaamad, kus olen käinud, seal nende pistikuotsad ei sobi minu autole. Enda laadimisjuhet seal nagu kasutada ei saa. Jääb ainult kodune laadimine.

  Lugupidamisega

Teie profiil on teie isiklik assistent

Saate jälgida auto kulutusi, pidada auto logi ja asendusgraafikut, salvestada lemmikmaterjale, märkusi ja dokumente.