Miks mootori valesti paigaldamine on sellele ohtlik ning kuidas seda vältida

Miks mootori valesti paigaldamine on sellele ohtlik ning kuidas seda vältida

Mootori valesti paigaldamine on rike, mille käigus selle üks või mitu silindrit ei tööta. See tekitab mootori liigset kulumist ja ülekuumenemist ning põhjustab kolvi ja silindri pindade hõõrdumist. Järgnevalt teeme selgeks, kuidas seda probleemi tuvastada ning kuidas seda korrigeerida.

Viis rikkele viitavat märki 

 • Tühikäigul esinevad mootori tõmblused. Vahetevahel on tunda nii tugevaid vibratsioone, et tunnete neid roolis, käigukangil ning auto kerel. Peale selle on tühikäigul mootori pöörlemiskiirus ebastabiilne.
 • Vähenenud mootori võimsus. Vajutaded gaasipedaali võite märgata tõrkeid mootori töös, aga ka tõrkeid kiirenduse ajal. “Check Engine” indikaator võib armatuurlaual sisse lülituda.

Vähenenud mootori võimsus

 • Süüteküünaldel esinevad süsiniku ladestused ja praod kõrgepingeliinides. Need on üldoselt komponentide kontrollimisel kergelt märgatavad.

Süüteküünaldel esinevad süsiniku ladestused ja praod kõrgepingeliinides

 • Mootori töö ajal kostuvad ebatavalised helid. Näiteks võib pidevalt kostuvad heli asemel kuulda vahelduvalt kostvat heli.
 • Suurenenud kütusekulu. Seda põhjustavad tavaliselt kütuse segamise ning süütamise protsesside probleemid.

Suurenenud kütusekulu

Mootori valesti paigaldamise kolm põhjust

 1. Süütesüsteemis esinevad probleemid. Valed süüteküünlad, katkised rullid ning kõrgepingelised juhtmed või valed sätted võivad põhjustada tule süttimist liiga vara või liiga hilja, mis häirib omakorda kütuse-õhu segu põlemisprotsessi ning põhjustab mootoris rikkeid.
 2. Kütusega varustamise ning segamise protsesside katkestamine. Kütusepihustite määrimine ning solenoidventiilide talitlushäired, õhufiltri ummistumine, sisselaske- või kütusevarustuse süsteemide lekked või pidurite vaakum-võimendaja võivad viia õhu ja kütuse segunemisele, mis mõjutab põlemise efektiivsust. Tõrked massiõhuvoolu anduris, drosselklapi asendianduris või tühikäigul töötavas õhuklapis omavad sarnaseid tagajärgi.
 3. Leke põlemiskambris. See on põhjustatud tavaliselt ventiilide, kolvide, silindripea tihendi põlemisest ning selle silindri pinnale laotamisest. Seda võib põhjustada samuti vale ventiili kohandamine, katkised sisselaskeavad või hüdraulilised haakeseadised või ebakorrektne ventiili ajastus.

 Kuus näpunäidet AUTODOC-ilt 

 1. Vahetage tarbekaupu õigel ajal. Näiteks õhufiltreid tuleb välja vahetada iga 10 000–15 000 km tagant. Olenevalt tüübist kestavad süüteküünlad 30 000–100 000 km ning kütusepihustid 100 000–120 000 km.
 2. Puhastage kütusepihusteid regulaarselt, umbes 1 kord aastas. Teostage seda, lisades kütusele spetsiaalset lisandit. Suure määrdumise korral tuleks külastada teenindusjaama.
 3. Kasutage ainult kõrgest kvaliteedist mootoriõli. Mootorit kulutavad tooted võivad põhjustada mootori ülemäärast kuumenemist, kolvirõnga ummistumist ning elementide hävimist. Määrde- ja õlifiltrite on soovitatav vahetada iga 10 000–15 000 km tagant.
 4. Kasutage kvaliteetset kütust. See ennetab süsiniku kogunemist mootori komponentide pinnale.
 5. Võimaldage mootoril aeg-ajalt töötada suurema pöörlemiskiirusega. See suurendab põlemiskambrites temperatuuri lühiajaliselt kuni 500 ° C-ni ning puhastab süüteküünalde otsi.
 6. Hooldades mootorit pingutage kõik keermega ühendused auto tehnilises dokumentatsioonis välja toodud pöördemomendiga. See tagab kõikide ühenduste lekkimise kindluse ning tihenduselementide terviklikkuse.

Kokkuvõte

Mootori valesti paigaldamine ei mõjuta ainult selle jõudlust, vaid on samuti tõsiste defektide sümptomiks. Seetõttu on oluline mootorit põhjalikult diagnoosida esimese probleemi tekkides ja parandada rike nii kiirelt kui võimalik. Mootori hooldamine õigel ajal tagab kauakestva ja tõrgeteta töö.