SAWD: kirjeldus, omadused ja tööpõhimõte

SAWD: kirjeldus, omadused ja tööpõhimõte

Sümmeetriline AWD või SAWD on Subaru autode nelikveoline süsteem, mida on kasutatud alates 2003. aastast. See on paigaldatud kõikidele margi mudelitele, välja arvatud BRZ ja kei automudelid. See parandab sõiduki juhitavust ja stabiilsust libedal pinnal. Süsteem võimaldab kiiremat kiirendamist kuival teel ja parandab maastikul liikumisvõimet.

Kuidas see töötab

SAWD eripära on sümmeetriline paigutus. Mootori väntvõll, käigukast, sõukruvivõll ning kesk- ja silladiferentsiaalid on paigutatud piki sõiduki pikiteljedele. See aitab langetada selle raskuskeskme ja tagab parema kaalujaotuse. Selle tulemuseks on parem sõiduki juhitavus ja suurem mugavus juhile ja reisijatele.

SAWD on saadaval erinevates kujundustes. Manuaalkäigukastiga versioonid on tavaliselt varustatud kaldus käiguga keskdiferentsiaaliga ja viskoosse haakeseadmega lukustamiseks. Kõigi rataste võrdse veojõu tingimustes jaotatakse mootori pöördemoment telgede vahel võrdselt. Viskoosne haakeseadis haakub, kui üks neist hakkab libisema ja suurem osa pöördemomendist jaotatakse teljele parema veojõuga ümber. Võimsamate mootoritega versioonidel on tagumine iselukustuv diferentsiaal viskoosse siduriga.

Autodel, mis on varustatud automaatkäigukasti või CVT-ga, teostatakse SAWD-d gerotorpumbaga mitme plaadiga siduri abil. See jaotab pöördemomendi telgede vahel vastavalt teeoludele. Mõnikord kasutatakse selleks positiivse lukustusega elektrooniliselt juhitavat mitme plaadiga sidurit.

SAWD omadused

Käigukasti tüüp Subaru mudelid Diferentsiaalide omadused
Manuaalne Outback BL, BP, BR, BS; Impreza GR, CH, G3, GG; GJ, GP; Legacy BL, BP, BR, BM. Keskdiferentsiaalil on kaldus käik. See lukustub viskoosse siduri abil. Sageli on seal reduktor. Tagumisel diferentsiaalil võib olla ka viskoosse haakeseadise abil lukustus.
Automaatne Legacy BL, BP, BR, BM; Tribeca B9. Keskdiferentsiaalina kasutatakse ebasümmeetrilist diferentsiaali, millel on planetaarülekande komplekt ja plaaditüüpi sidur. Vajadusel saab kogu mootori võimsuse anda ühele rattale tänu sõiduki dünaamika juhtimissüsteemile (VDC).
Lineartronic CVT Outback BL, BP, BR, BS; Impreza GR, CH, G3, GG; GJ, GP; Legacy BL, BP, BR, BM. Elektroonilise juhtimisega mitmeplaadilist sidurit kasutatakse pöördemomendi jaotamiseks telgede vahel keskdiferentsiaali asemel. Silla diferentsiaalid on avatud tüüpi.

Kommenteeri

Your email address will not be published. Required fields are marked *