Turvapadjad: mida on oluline teada

Turvapadjad: mida on oluline teada

Paari aastakümne jooksul on autotootjad tegelenud aktiivselt raskete vigastuste tõenäosuse vähendamisega autoõnnetustes. Üks selle sfääri parimaid lahendusi on turvapadjad, mis vastutavad miljonite päästetud elude eest. Vastavalt USA maanteeohutuse instituudi andmetel on turvapadjad võimelised letaalse tulemuse tõenäosust kolmandiku võrra vähendama, mõnikord isegi poole võrra. Siiski võivad need valel kasutamisel ohtlikud olla. Siin räägime teile, kuidas turvapadjad töötavad, kuidas neid kasutada ja millistel juhtudel tuleb need välja lülitada.

 8 huvitavat fakti turvapatjade kohta 

 1. Esimesed turvapatjade patendid kinnitati 1951 aastal samaaegselt Walter Lindererile Saksamaalt ja John Hetrikile USA-st. Nende poolt disainitud seadmed kasutasid täitmiseks kokkusurutud õhku. Tänu äärmiselt aeglasele aktiveerimisele ning seetõttu ebaefektiivsusele ei levinud see uudsus laialt.
 2. 1963 aastal pakkus Jaapani Yasuzaburou Kobori õhkpatja, mille täitmiseks kasutati raketikütust. Tänu Jaapani tuleohutuse seadustele oli Kobori lahendusel palju piiranguid, selle tõttu valdkonna edasised uuringud peatati.
 3. 1968 aastal esitles leiutaja Allen Breed löögianduriga turvapadja, mis võimaldas selle süsteemi automaatset kasutuselevõttu.
 4. Esimene masstootmise auto, mis varustati esimese õhkpadjaga oli 1973 aasta Ameerika Oldsmobile Toronado. Euroopas tutvustati uuendust 1980 aastal Mercedes-Benz S-Klassi sedaaniga.
 5. Erinevatel aegadel arendasid paljud tuntud autotootjad seda tehnoloogiat:
  • 1994 aastal alustas Volvo ettevõte oma autodele külgmiste turvapatjade paigaldamist. Need õhkpadjad on mõeldud vaagna, rinna ja kõhu kaitsmiseks ning ennetamaks teravate esemete tungimist salongi.
  • 1996 aastal hakkas Korea autotootja KIA kasutama põlvede turvapatju, mis on disainitud vähendamaks koormust alakehale.
  • 1998 aastal pakkusid Toyota ja Volvo spetsiaalseid kardinaid ennetamaks külgkokkupõrgetel ja üle katuse rullumisel peavigastusi. Lisaks nende põhifunktsioonidele ennetasid nende ettevõtete poolt loodud seadmed purunenud klaasi tungimist salongi.
  • 2009 aastal esitles Toyota uut lahendust – keskmist turvapatja. Selle funktsiooniks on kaitsta juhti ja sõitjaid sekundaarsete vigastuste eest, mis on põhjustatud üksteisega kokkupõrkamisest. 
  • 2012 aastal hakkas Volvo hoolitsema jalakäijate eest, paigaldades kapoti alla täispuhutava seadme.
  • Samal ajal esitles Ford 2012 Euroopas sisseehitatud täispuhutavate elementidega turvavööd. Need pakkusid palju ühtlasemat jõu jaotust vähendades tõsiste vigastuste tõenäosust, eriti lastele.
 6. Täna on auto maksimaalne täispuhutavate seadmete kogus ulatunud 14-ni.
Täna on auto maksimaalne täispuhutavate seadmete kogus ulatunud 14-ni
 1. Seadme kott on pikka aega kokku volditud. Vältimaks kokkuvolditud kohtade kokku kleepumist kasutavad tootjad määrdeainena talki või tärklist. Neid aineid on näha salongis pärast õhkpadja avanemist.
 2. Tavaliselt võtab turvapadja täielik avamine aega 0,01 kuni 0,05 sekundit. Inimesel võtab silma pilgutamine rohkem aega: keskmiselt on üks silmapilgutus 0,05 sekundit pikk.

 9 AUTODOC`i nõuannet turvapatjade nõuetekohaseks kasutamiseks 

 1. Kasutage alati turvavööd. Turvapadjad ei ole loodud nende asendamiseks, need on kõigest lisavarustus. Avanemisel liigub see inimese suunas kiirusega 300 km/ h. Kui te ei kinnita turvavööd, võite saada tõsiselt vigastada.
 2. Istme reguleerimine. Juhi ja rooliratta vaheline kaugus peab olema vähemalt 25 cm. Selle jaoks peate istet tahapoole liigutama või seljatuge kallutama. Eelmiste põlvkondade autode omanikud, mille istmed ei ole varustatud laia valiku reguleerimisvõimalustega võivad mugavamaks juhtimiseks kasutada pedaalide pikendusi.
Istme reguleerimine
 1. Veenduge, et teie rüht oleks õige. Nii juht, kui sõitjad peaksid istuma istme keskmises osas vertikaalselt, teostades end seljatoele. Jalad tuleb panna põrandale. Turvapadja suunas ei tohi toetada: selle täitumise suur intensiivsus ja kuumad gaasid võivad vigastusi tekitada. Lisaks on keelatud toetada akende suunas, eriti just lastel.
 2. Veenduge, et turvapadja avanemise teekonnal poleks takistusi. Keelduge istmekatetest: need võivad täielikult või osaliselt takistada külgmiste turvapatjade toimimist. Ärge hoidke uste sahtlites raskeid või teravaid objekte: need võivad süsteemi rakendamisel vigastusi põhjustada. Samal põhjusel on keelatud hoida põlvede juures kotti või raskeid esemeid.
 3. Ärge paigaldage lasteistet esiistmele. Alla 12 aastast last on soovitatav transportida vedada  tagaistmetel. Lisaks on see mõnedes riikides lausa kohustuslik. Kui teil on vaja kinnitada lasteiste esiistmete, pange see seljaga sõidusuunas ja lülitage turvapadi välja. Enamikes kaasaegsetes autodes on selle väljalülitumine automaatne.
Ärge paigaldage lasteistet esiistmele
 1. Viimases trimestris rasedad naised ei tohiks tehnoloogia kasutamisest keelduda. Vaatamata suurele riskile, et õhkpadi tekitab lootele vigastusi, on roolirattaga kokkupuutumise tagajärjed palju tõsisemad. Sellepärast tagavad õigesti reguleeritud ja kinnitatud turvavööd kõrgeima ohutustaseme just koos aktiveeritud turvapatjadega. Raseduse hilises etapis oleks parem autoreise vältida, eriti ise rooli taga olemist.
 2. Lõpetage rooli taga suitsetamine. Piip või elektrooniline sigaret ei ole mitte ainult häiriv faktor, vaid ka suur risk ja võib turvapadja avanemisel põhjustada surmavaid vigastusi.
Lõpetage rooli taga suitsetamine
 1. Hoidke süsteem töökorras. Vastav armatuurlaua hoiatustuli annab märku süsteemi töötamisest. See lülitub sisse süüde sisse lülitumisel ja lülitub välja 5-6 sekundi möödumisel. Kui hoiatustuli on pidevalt sees või vilgub aeg-ajalt sõitmise ajal tuleb teostada detailsem diagnostika, selleks külastage teenindust.
 2. Ärge eemaldage kunagi katet ja ega tehke remonti alal, kus asuvad täispuhutavad seadmed ilma, et ühendaksite lahti akut. Ainult toiteallika lahti ühendamine kaitseb teid turvapadja äkilise avanemise eest.
Ühendaksite lahti akut

Järeldus

Kahtlemata on turvapadjad üks parimaid tehnoloogilisi lahendusi kaitsmaks juhti ja reisijaid vigastuste tekkimise eest õnnetuse korral. Vaatamata ilmsele eelisele kätkevad need endas ka teatud ohte, sellepärast tuleb nende kasutusreeglitest rangelt kinni pidada. Nende järgimine koos teiste passiivsete ja aktiivsete turvasüsteemide kasutamisega annab võimalusi kaitsta nii ennast, kui ka teie reisijaid mitmesugustel ettenägematute olukordade eest.

[Total: 0   Average: 0/5]