Asjaolud, millega süüteküünalde valimisel arvestada

Asjaolud, millega süüteküünalde valimisel arvestada

Bensiinimootorites kasutatakse silindrite sees õhu ja kütuse segu süütamiseks süüteküünlaid. Nad erinevad elektroodide hulga ja tootmismaterjali poolest ning neid toodavad mitmed ettevõtted. Antud artiklist leiate infot selle kohta, kuidas valida komponente õigesti, et lihtsamini mootorit käivitada, suurendada selle väljundivõimsust, vähendada kütusekulu ning palju muid kasulikke nippe.

Põhitüübid

 Elektroodide hulga järgi: 
 1. Ühe elektroodiga. Nendel on üks külgmine ja üks keskmine elektrood, mis on valmistatud metallist ning mille läbimõõt on 2,5 mm. Selle lihtne disain tagab efektiivse põlemise. Need osad maksavad vähe ja nende kasutusiga on lühike.
 2. Mitme elektroodiga. Nendel on kuni 4 külgmist elektroodi. Nad kestavad kaua, sest et nende töötavad elemendid kuluvad ükshaaval. Sellegipoolest ei ole elektroodide vahelist pilu võimalik reguleerida. Antud komponendid sobivad kõige paremini nendele mootoritele, mille süüteküünalde kaevudeni on keeruline ligi pääseda.
Süüteküünal Ühe elektroodiga, Mitme elektroodiga.
 Keskmise elektroodi tootmismaterjali järgi (loetleme vaid kõige levinumaid tüüpe): 
 1. Vask-nikkel. Nende tööiga kestab 25 000–30 000 kilomeetrit. Nad on taskukohase hinnaga ning sobivad in-line mootoritele kõige paremini.
 2. Plaatina. Need töötavad kuni 120 000 kilomeetrit. Nad on õhukese elektroodiga, mis kiirgab palju võimsamat sädet.
 3. Iriidium. Need küünlad peavad vastu kõrgetele temperatuuridele ning korrosioonile. Nende tööiga on sama, mis plaatinast valmistatud küünaldel ja need tagavad kütuse maksimaalselt efektiivse põlemise.
 4. Hõbe. Need peavad vastu suurtele koormustele, vibratsioonidele ning saastumisele. Need sobivad kõige paremini vedelgaasiga töötavatele autodele. Nende küünalde puuduseks on lühike kasutusiga: kestavad keskmiselt kuni 30 000 kilomeetrit.
Süüteküünal Vask-nikkel, Plaatina, Iriidium, Hõbe.
Näpunäide AUTODOC-ilt: Plaatinast ja iriidiumist komponendid maksavad suhteliselt palju. Kui teie auto süüteküüneldeni on raske ligi pääseda, siis on parem paigaldada seda tüüpi komponendid, kuna nende kasutusiga on pikk. Samuti kehtib sama nõuanne siis, kui kasutate autot väga palju. Teistel juhtudel tulete ka odavamate komponentidega suurepäraselt toime.
 Soojusvahemiku järgi: 
 1. Kuumad. Neil on madal soojushajuvus keskmisest elektroodist ja isolaatorist. Neid tuleb kasutada madala surveastmega jõuallikates, mis töötavad madala oktaanarvuga kütusel.
 2. Külmad. Nendel on kõrge soojushajuvus ja neid kasutatakse nendes mootorites, mis vajavad kõrge oktaanarvuga kütust ning millel on kõrge surveaste.
 3. Keskmised. Nad omavad kahe esimese tüübi tasakaalustatud omadusi. Sellised süüteküünlad on kõige levinumad.
Süüteküünal Kuumad, Külmad, Keskmised.
Lisaks sellele erinevad süüteküünlad läbimõõdu, keerme sammu ning pikkuse, kuuskantpesa mõõtmete ja tihendi tüübi poolest (pehme metallist seib või kooniline pesa).

Populaarsed süüteküünalde mudelid

 • Bosch Platinum plus HR6DP. Nendel on kuumkinnitatud plaatina otsaga keskmine elektrood. Nad on väga kulumiskindlad ja pika kasutuseaga – kilometraaž kuni 120 000 kilomeetrit.
 • Denso K20TT. Nendel on õhukesed 1,5 mm niklist valmistatud elektroodid. Nad sobivad nii bensiini kui ka veeldatud naftagaasiga töötavate jõuallikate jaoks. Nad omavad iriidium küünaldega sarnaseid omadusi, aga nad on taskukohasemad. Antud süüteküünlad aitavad vähendada kütusekulu ja heitgaase.
 • Champion N9BYC4. Nad on kolme maanduselektroodiga ja omavad pikka kasutusiga – kilometraaž kuni 70 000 kilomeetrit.
 • Beru ULTRA-14FGR6DDU. Nende eripäraks on kahe asümmeetrilise lisaelektroodi paari olemasolu. Nad töötavad stabiilselt isegi madala pinge korral.
 • Valeo R76H11. Nad on ühe külgmise elektroodi ja optimaalne süütevahe, mis tagab ideaalse süüte moodustumise. Selle tulemuseks on väiksem kütusekulu ja suurem mootori võimsus (suureneb kuni 2,1%). Nad on taskukohase hinnaga.

Kokkuvõte 

Kui süüteküünalde kasutusiga on möödunud, vahetage need välja. Antud probleemi pikaajaline ignoreerimine võib põhjustada mootori ning muude auto süsteemide rikkeid. Järgige AUTODOC-i nõuandeid ning paigaldage need komponendid, mis sobivad kõige paremini teie autole.