Kuidas valida autole akut

Kuidas valida autole akut

Kui soovite kindlad olla, et saate käivitada oma auto mootori olenemata ilmastikust, tuleb teil auto akut heas töökorras hoida. Selle keskmine tööiga on umbes 5-7 aastat. Selle perioodi lõpus on soovitatav komponent asendada. Jätkake lugemist, et teada millised aku tüübid on tänapäeval kõige nõutumad ja efektiivsemad. Lisaks räägime teile, millega auto akut valides arvesse võtta.

 Auto akude tüübid 

Märjad (Wet Cell Battery)

Nende elektroodid koosnevad plaatidest, millel on käsna-plii või pliidioksiidiga kate. Väävelhappelahust kasutatakse elektrolüüdina. Taolised patareid on enim levinud, odavaimad ning võrreldes teiste tüüpidega on need vähem tundlikud ülekoormuse ning surve muutuste suhtes auto vooluvõrgus. Aga täielik laadimata olek on antud akude jaoks väga ohtlik: see põhjustab plaatide sulamist. Samuti pole soovitatav regulaarne laadimata olek, mis esineb külma hooaja lühiajaliste reiside ajal. Elektrolüüt võib madalatel temperatuuridel ära külmuda. Peale selle võib see ära aurustuda. Seetõttu, kui teie akut pole märgistatud hooldusvabaks, tuleb teil jälgida elektrolüütide tihedust ning lahjendada seda aeg-ajalt destilleeritud veega.

Märjad (Wet Cell Battery)

EFB (Enhanced Flooded Battery)

Need erinevad tavapärastest pliiakudest plaadi konfiguratsiooni poolest – nende positiivse laenguga küljed on kaetud spetsiaalse võrgu materjaliga. Selle eesmärgiks on ära hoida pliisöe lagunemist ning plaatide sulamist, suurendades sellega aku tööiga. Antud akud on parema jõudlusega, neid laetakse kiiremini ja nad võivad pärast täielikku tühjenemist taastada kuni 100% esialgsest võimsusest. Neil on ka kõrgem külmkäivitus võimendus. Nad maksavad natuke rohkem kui tavalised pliiakud, aga on efektiivsemad ja kauakestvamad. Nende töökindlus sailib temperatuuril -50 ° С. Kuid taolised energia allikad ei sobi kokku regeneratiivse pidurisüsteemiga sõidukitega.

EFB (Enhanced Flooded Battery)

AGM (Absorbent Glass Mat)

Nende põhiline erinevus tavapärastest on klaaskiudkiht, mis imab vedelat elektrolüüti. Selliseid akusid laetakse 2-3 korda kiiremini kui tavalisi. Hoolimata teistest sama suurusega tüüpidest on nendel oluliselt suurem võimsus. Nad on vastupidavad ka vibratsiooni suhtes. Nende puudusteks on kõrgem hind. Ülelaadimine ja täielikult tühjana hoidmine on seda tüüpi akude jaoks ohtlik.

AGM (Absorbent Glass Mat)

Geelakud

Nagu ülalpool loetletud akud, kuuluvad ka need plii-happe tüüpi akude hulka, kuid nende elektrolüütid on liikumatud ning geelitud ränidioksiidi lisamisega. See suurendab oluliselt aku tööiga, mõnikord võib see kesta 10 aastat. Sellised akud peavad vastu täielikule tühjenemisele: nad taluvad kuni 400 tsüklit, samas kui tavalised märgakud taluvad kõigest 20-30. Lisaks sellele on neil kõrge pöörlemissagedus, 2–2,5 korda kõrgem kui tavaliselt. Seetõttu saate mootorit külmematel talvedel ilma raskusteta käivitada. Ka taolisi akusid laetakse kiiremini, mis aitab vältida sagedaste lühireiside põhjustatud probleeme. Nad on väga väikese isetühjenemise määraga, kuid nad on kallid. Neid kasutades on väga tähtis jälgida elektriseadmete, eriti generaatori pinge regulaatori seisukorda. Isegi pisike ülekoormus on elektrolüütide sisalduse pöördumatute muutuste põhjuseks ja kahjustab seda tüüpi akusid.

Geelakud
Tähtis märkus: Enne aku ostmist, mis erineb standardsest, kontrollige sõiduki kasutusjuhendit, veendumaks, et see on tootja poolt lubatud. Ebasobiva aku kasutamine on ohtlik!

 4 parameetrit, mida tuleb arvestada aku valimisel 

Võimsus

See on mõõdetud amper-tundides. Antud parameeter näitab, et aku on võimeline 20-tunnise tühjenemise ajal andma üle 10,8 V pinget. Näiteks 72 A⋅h akul on piisav võimsus, et voolutugevus oleks 20 tundi 3,6 A. Mida võimsam on sõiduk, seda suurema võimsusega akut see vajab.

Külmkäivitusvõimendid (CCA)

Antud väärtust mõõdetakse amprites. See kuvab maksimaalset voolu, mida aku on võimeline esimese sekundi jooksul varustama mootori käivitamiseks temperatuuril, mis on -18 ° C. Antud väärtus määrab, kas akul on talvel piisavalt võimsust mootori käivitamiseks. Antud sõiduautode parameeter peaks olema rohkem kui 255 A bensiinimootorite puhul ning rohkem kui 300 A – diiselmootorite puhul.

Mõõtmed

Need peaksid olema vastavad standardvarustuse suurustele. Vastasel juhul võib aku paigaldamise käigus esineda raskusi. Näiteks paiknevad Ameerika autodele mõeldud terminalid külgedel, erinevalt Euroopa autodest, mille terminal paikneb ülal. Peale selle on neil sisemine keerme.

Polaarsus

See võib olla kas normaalne või vastupidine. Esimesel juhul paikneb positiivne terminal vasakul, teisel juhul – paremal. Normaalset polaarsust tähistatakse tavaliselt 1 või L tähisega, vastupidist – 0 või R. Uue paigaldatava aku polaarsus peaks olema samasugune, mis vanal, muidu on ühenduskaabel liiga pikk.

Oluline märkus: Valige tooteid tuntud brändidelt, nagu Bosch, Varta, Vemo, Exide, Ipsa, Energizer, Herth+Buss Elparts, Magneti Marelli. Nende brändide tooted on kõrgemast kvaliteedist ja nõuetekohase hooldusega kestavad aastaid.

Kokkuvõte

Elektroonilise varustuse stabiilne töö ning võime käivitada mootorit koheselt sõltuvad auto aku seisukorrast. Sellepärast on väga tähtis valida toode, mis vastab sõiduki spetsifikatsioonidele. Infot standardina paigaldatud aku parameetrite kohta võib leida selle korpuselt või auto käsiraamatust. Me soovitame teil valitud seadme parameetreid mitte muuta: see võib osutuda ohtlikuks. Sooritage ostud e-poes AUTODOC: siin leiduvad ainult usaldusväärsed tooted.

    Teie profiil on teie isiklik assistent

    Saate jälgida auto kulutusi, pidada auto logi ja asendusgraafikut, salvestada lemmikmaterjale, märkusi ja dokumente.