Kuidas süütesüsteemi kontrollida

Kuidas süütesüsteemi kontrollida

Süütesüsteem vastutab mootori käivitamise eest. Selle põhikomponentideks on aku, süütelüliti, elektrooniline juhtseade, süütepoolid, kõrgepingejuhtmed ja süüte- või hõõgküünlad. Et ära hoida mootori riket või probleeme selle käivitamisega, soovitame teil regulaarselt kontrollida nende elementide seisukorda. Antud artiklis toome välja sagedasemad rikete põhjused ning selgitame kuidas läbi viia õiget tõrkeotsingu protseduuri.

6 süütesüsteemi tõrke tunnust

  1. Mootor ei lähe käima. Kõige enam juhtub see talvel, siis kui mootoriõli muutub külma tõttu paksemaks ning aku läheb kiiremini tühjaks. Peale mõnda auto käivitamise ebaõnnestunud katset võib bensiin süüteküünlad üle ujutada. Sellisel juhul peab need välja vahetama.
  2. Järsk tühikäik. Seda võivad põhjustada kahjustada saanud kõrgepingejuhtmed või süütepoolimähise lühis. Sageli vähendab kulunud aku kasutamine nende komponentide kasutusiga.
  3. Jõuallikas töötab kiirendades ebastabiilselt. Tihtipeale põhjustab seda vesi, mis sattub süütepoolidesse, süüteküünaldesse või kõrgepingejuhtmetesse. See võib näiteks juhtuda, kui mootoriruumi pestakse surve all.
  4. Sisselaskekollektorist või summutist kostuvad paugud. Seda põhjustab valesti kohandatud süüde peale kehva remonditööd. Peale selle võib vale kuumuseastmega süüteküünalde kasutamine põhjustada veel kõrvalisi helisid.
  5. Suurenenud kütusekulu. Tavaliselt põhjustavad seda valesti kinnitatud kõrgepingejuhtmed või kahjustada saanud isolatsioon, mis hakkab neid lagundama. Selle tagajärjeks on ebastabiilne vooluvarustus.
  6. Rikked elektrilistes seadmetes. See võib juhtuda siis, kui süütelüliti on läbi põlenud elektriliste kontaktide tõttu katki. Peale selle võib see seade samuti kahjustada saada peale hooletut kasutamist või varguskatset.

Kuidas kontrollida süütesüsteemi elemente

  • Süüteküünlad. Neid kontrollitakse visuaalselt või multimeetri abil. Detaili lahti keeramiseks tuleb kasutada sobivat süüteküünla mutrivõtit ning seejärel kontrollida, kuidas see välja näeb. Välisisolatsioon ei tohiks olla defektidega ja elektroodi pinnal ei tohiks olla sadestusi. Lisaks peab külgmiste ja keskmiste elektroodide vahe jääma kindlaks määratud väärtuste piiri. Üks multimeetri sond tuleb ühendada pistiku keermega, teine ​​- elektroodiga. Kui seade näitab takistust, mis on üle 6 kΩ, tuleb süüteküünal välja vahetada. 

Süüteküünlad.

  • Poolid. Veenduge selles, et nende pistikud oleksid tihedalt kinni. Poolide pinnale tekkinud praod või tahma jäljed viitavad sellele, et need tuleb välja vahetada. Nende takistuse mõõtmiseks tuleb kasutada oommeetrit või ostsilloskoopi. Vajalikud väärtused leiate auto kasutusjuhendist. Primaarmähise puhul on see väärtus umbes 1 Ω, sekundaarmähise puhul – kuni 20 kΩ.

Poolid.

  • Süütejaoturi kork. Teil tuleb osa regulaarselt kontrollida, et sellel poleks pragusid, termilisi kahjustusi, või et harjade ja rootori vaheline kokkupuude oleks hea. Enne korgi kontrollimist puhastage seda hoolikalt.

Süütejaoturi kork.

  • Kõrgepingejuhtmed. Et veenduda, et nende isolatsioon on terviklik, kontrollige, et nendel poleks pragusid, kõverusi ja hõõrdumist. Kui pimedas märkate mootori töötamise ajal komponentide läheduses sädemeid, viitab see sellele, et isolatsioon on saanud kahjustada. Põhjalikumaks läbivaatuseks läheb vaja multimeetrit. Tervete juhtmete takistus peaks olema 10 kΩ väiksem. 

Kõrgepingejuhtmed.

Miks on antud rikete eiramine ohtlik

Kui süütesüsteem ei ole töökorras, tuleb viivitamatult tegutseda. Peale probleemi mootorit käivitada võite märgata veel selle energiakadu ning suurenenud kütusekulu. Mootor kuumeneb regulaarselt üle, mis võib viia kalli remondini. Peale selle töötab mootor järsult ning tekitab kõrvalisi helisid.

Kokkuvõte 

Mootori kasutusiga sõltub otseselt süütesüsteemi seisukorrast. Järgige AUTODOC-i diagnostika nõuanded, et tuvastada probleeme õigeaegselt ning lahendada need ja nautida auto kasutamist ilma igasuguste tõrgeteta.