Kuidas parandada mõranenud esiklaasi?

Kuidas parandada mõranenud esiklaasi?

Esiklaasi mõrade parandamine on üks populaarsemaid teenuseid, mida autotöökojad pakuvad. Suurt haavatavust selgitab kahjustuse asukohaks olev esiklaas: eespool sõitvate autode rataste alt võivad välja lennata kivid ja muusarnane. Samuti võivad esiklaasi kriimustada puude oksad. Vahel põhjustab täkkeid ja mõrasid ka rahe. Kahjustuse tekkimine ei tähenda alati klaasivahetust. Mõnel juhul on see parandatav. Siinkohal räägime teile, millal on võimalik osa taastada ja mida peaks autojuht defektide korral ette võtma.

Kas ma saan sõita mõranenud esiklaasiga?

 Mistahes esiklaasi kahjustused tuleb parandada kohe pärast nende tekkimist. Sellel on mitu põhjust: 

 • Olles avatud vibratsioonile ja temperatuurimuutustele võivad defektid suureneda, mis teeb mõranenud esiklaasi edaspidise parandamise võimatuks. Sellisel juhul tuleb komponent välja vahetada.
 • Mõrade olemasolu on takistuseks ülevaatuse läbimisel ja vastava sertifikaadi saamisel. Sõiduki juhtimine ilma selle dokumendita on ebaseaduslik.
 • Nähtavuse halvenemine. Mõrad, täkked ja kriimustused halvendavad nähtavust, võivad nägemist moonutada ja lihtsalt tüütult mõjuda. Kõik see viib juhi valvsuse vähenemiseni ja võib õnnetuse põhjustada. Lisaks, kui kahjustus asub juhi poolel ning klaasipuhastite juures võidakse teid selle eest trahvida

Kas ma saan sõita mõranenud esiklaasiga

Kas ma saan mõranenud esiklaasi ise parandada?

Vaatamata asjaolule, et võite leida palju müügil olevaid mõranenud esiklaaside remondikomplekte, pole iseseisev parandamine ilma vastavate oskusteta siiski soovitatav. Tuleb meeles pidada, et tagamaks parandatud alade nähtamatus ja taastamaks esialgne toote tugevus tuleb täita mitmeid tingimusi.

Kahjustuste korral viige auto töökotta. Autoteeninduse spetsialistidel on vastavad oskused, samuti on neil olemas kõik vajalikud seadmed tagamaks esiklaasi kvaliteetne remont. Näiteks selleks, et peatada esiklaasi mõranemise levimine tuleb selle äärtesse augud puurida. Selleks kasutage pöördliikumisega tööriista. Sellisel juhul on väga oluline arvesse võtta rakendatavat jõudu, et probleemi mitte süvendada. Lisaks tööprotsessi teostamisele on teil vaja spetsiaalset märkenõel tööriista, mis võimaldab kildude eemaldamise kahjustatud piirkonnast. Lisaks on paljude ühendite polümeriseerimiseks vaja spetsiaalset uv-lampi. Pärast defekti liimiga katmist pind tavaliselt lihvitakse, selleks tegevuseks on vaja sobivaid seadmeid ja spetsiaalseid aineid.

Kas ma saan mõranenud esiklaasi ise parandada

Millal tuleb esiklaas välja vahetada?

 Kõik defektid ei ole parandatavad. Tavaliselt saab parandada väiksemaid. Klaas tuleb asendada järgmistes olukordades: 

 • defektid on juhi vaateväljas;
 • täke asub esiklaasi äärest vähem kui 25 cm kaugusel;
 • defekti läbimõõt ületab 1,5 cm;
 • täke puudutab kahte või enamat esiklaasi serva;
 • väikesed mõrad katavad enam kui 30% tuuleklaasi pinnast;
 • perforatsiooni kahjustus;
 • defektid, mis takistavad teiste komponentide – kütteelementide, valguse, vihma andurite jms tööd.

Mida teha, kui tuuleklaasile tekivad defektid?

 Järgige järgmisi meetmeid: 

 • Peatage auto.
 • Ennetamaks niiskuse ja mustuse sattumise mõrasse, mis võib omakorda muuta osa parandamatuks, katke kahjustatud koht kleeplindiga. Samas veenduge, et kleeplint ei puutuks kahjustatud alaga otse kokku. Isolaatorina kasutage selleks paberit või tsellofaani.
 • Ärge proovige esiklaasi mõranemise levikut peatada, täites selle superliimi või küünelakiga. Sellest pole mitte abi, tegelikkuses muudab see olukorra veelgi hullemaks.
 • Ärge jätke mõranenud klaasiga autot parklasse päikese alla seisma. Temperatuuri tõusuga salongis tõuseb ka esiklaasile rakenduv rõhk, mis võib põhjustada veelgi suuremaid kahjustusi.
 • Kui defekt asub juhi vaateväljas, tõstke või alandage nähtavuse parandamiseks istme asendit.
 • Üritage oma auto võimalikult kiiresti spetsialisti juurde viia. Teel autotöökotta üritage vältida madala kvaliteediga teid ja sõitke sujuvalt. Löögid ja vibratsioon võivad põhjustada mõranemise levimist.

Mida teha, kui tuuleklaasile tekivad defektid

Järeldus

Esiklaasi mõrade parandamine aitab taastada selle algse välimuse vaid siis, kui seda teevad spetsialistid. Mida varem spetsialistidelt abi otsite, seda suurem on tõenäosus saada kvaliteetse töö tulemuse osaliseks. Meie nõuanded aitavad suunavad teid autotöökotta riskimata probleemi võimendamisega.