Auto lekib õli: põhjused, tagajärjed, tõrkeotsingu lahendused

Auto lekib õli: põhjused, tagajärjed, tõrkeotsingu lahendused

Mootoriõli täidab väga olulisi funktsioone. See loob osade pinnale kile ennetamaks nende kulumist, eemaldab liikuvate elementide kuumuse ning kaitseb neid korrosiooni eest. Lisaks puhastab see mootorit. Määrdeaine puudumine on mootorile jaoks ohtlik. Käesolevas artiklis vaatleme, miks tekivad lekked ning räägime teile lähemalt, kust rikkeid otsida, samuti selgitame välja, kas õli lekkiva autoga on ohutu sõita.

Miks auto õli lekib?

 Kõige levinumad õli lekkimise põhjused on järgmised: 

Kulunud tihendid

Mansetid, tihendid ja o-rõngad on tavaliselt valmistatud kummist, mis kaotab aja jooksul oma vastupidavuse ja muutub vähem elastseks. Selle tulemusel hakkab auto õli lekkima nende elementidega kõrvalisest pindadest.

Miks auto õli lekib

Lahendus:

 • Kontrollige visuaalselt klapi katet. Määrdeaine plekid silindripeaga kokku puutuvatel aladel viitavad, et tihendi seisukord on halvenenud. Asendage see.
 • Kontrollige ühendust mootoriploki ja silindripea vahel: mootori ülekuumenemise tagajärjel võib seal esineda leke, mis viib mootoriploki ja silindripea deformeerumiseni ja tihendi purunemiseni.
 • Keerake jahutusvedelikupaagi kork lahti ja kontrollige ega selles pole märke määrdeainest. Nende olemasolu viitab tiheduse kadumisele mootoriploki ja silindripea ühenduses.
 • Kontrollige õlitäite kaela. Sellel olev valge vaht on märk, et jahutusvedelik satub määrimissüsteemi.
 • Asendage silindripea tihend. Selleks uleb teil viia oma auto töökotta, sest suure tõenäosusega ei piirdu remont ainult uue tihendi paigaldamisega: vajalik on ka kõrval olevate lihvimine.
 • Uurige süütejaoturi paigalduskohta. Lekke tuvastamisel vahetage õlitihend või rõngastihend.
 • Kontrollige õlifiltrit. Kui teie autol lekib õli tihendi alt, üritage probleem lahendada fikseerides detaili suurema pingega. Kui see ei aita, asendage komponent.
 • Kontrollige väntvõlli õlitihendeid. Nende purunemise põhjuseks võib olla karteri suurenenud gaasirõhk või vead paigaldamisel. Paigaldage uued osad. Märkus: töö teostamiseks on vajalik mootori lahti võtmine. Seega on soovitatav asendada ka nukkvõlli õlitihendid.

Kontrollige väntvõlli õlitihendeid

Suurenenud süsteemi rõhk

Lisandite kogunemise tõttu väheneb määrdesüsteemi individuaalsete sektsioonide läbilaskevõime, mis viib lokaalse rõhu suurenemiseni. Viimane võib olla ka karteri ventilatsioonikomponentide ummistumise tagajärg, mis viib heitgaaside sattumiseni määrdesüsteemi. Selle tulemusena surutakse õli tihendite ja liigendite vahelt välja. Mõnikord on probleem põhjustatud liigsest määrdeaine kogusest ja selle suurest viskoossusest.

Lahendus:

 • Mõõtke määrdeaine süsteemi rõhku manomeetri abil. Rõhumõõturisüsteemi abil. Kui see on üle normi, minge järgmise sammu juurde.
 • Tuletage meelde, millal vahetasite viimati õli. Kui pärast seda on sõiduk läbinud ligikaudu 15 000 km, vahetage määrdeaine ja õlifilter välja.
 • Kasutage kindlasti tootja poolt soovitatud viskoossusega toodet. Kui see on üle normi, võib rõhk tõusta.
 • Loputage määrdesüsteem läbi. Selleks valage õlitäite kaela spetsiaalset lisandit, käivitage mootor ja laske sellel pisut aega tühikäigul töötada. Pärast seda eemaldage vedelik, asendage filter ja lisage uus õli.
 • Kontrollige õlitaset. Kui see ületab ettenähtud taseme, eemaldage üleliigne spetsiaalse vaakumiseadme abil või tühjendage kasutades tühjenduskorki.
 • Eemaldage ja kontrollige rõhualandusklappi. Puhastage see mustusest. Kontrollige, kas lukustusmehhanism liigub vabalt. Kui see on kinni kiilunud, asendage klapp või kogu pump.
 • Soojendage mootor töötemperatuurini. Eemaldage õli täitekork ja katke auk käega. Paluge abilisel mitu korda gaasipedaalile vajutada, et suurendada mootori pöördeid 2000–2500 p/min. Kui tunnete pöörlemisel süsteemi rõhu tõusu on karteri ventilatsioonisüsteem defektne. Viige oma auto remontimiseks autotöökotta. Spetsialistid puhastavad komponendid ning asendavad vajadusel PCV-klapi ja õlikogumiskoha.

Kontrollige õlitaset

Paigaldusvead

Poltide vale pingutus ja vale pingutusjärjestus võivad põhjustada tihendi väändumist või mõranemist. Lisaks võib tihendi hävinemise põhjuseks olla hermeetikute ja liimide kasutamine nende kinnitamiseks.

Lahendus:

Asendage tihendid ja mansetid. Järgige tootja poolt määratud pingutusmomente. Keerake kinnitused kinni vastavalt sõiduki hooldusjuhendis toodud paigutusele. Õlitihendite paigaldamiseks kasutage spetsiaalseid tööriistu.

Mehaanilised kahjustused

Nende põhjuseks võib olla võõrkehade sisenemine või takistuse kohtamine, selle suhtes on kõige haavatavam õlivann.

Mehaanilised kahjustused

Lahendus:

 • Sulgege mõranenud koht külmkeevituse meetodiga.
 • Viige oma auto teenindusse, et lasta õlivanni keevitada.
 • Paigaldage õlivanni kaitse. Kui sõidate tihti maastikul või kasutate oma sõidukit madala kvaliteediga teedel, aitab kaitse paljusid probleeme vältida.

Lahtised kinnitusdetailid

Ebakvaliteetsetel teedel sõitmisest tuleneva vibratsiooni ja näiteks kulunud vedrustuse komponentide tõttu võivad mõned kinnitusdetailid lahti tulla. Sageli lekib auto õli nende alt.

Lahendus:

Pingutage klambreid ja kinnitusdetaile. Vajadusel asendage need.

Miks õli lekkiv auto ohtlik?

Määrdeaine vähesuse tõttu suureneb külgnevate kulumine. Esmalt mõjub see negatiivselt klapivarre tihendite seisukorrale ning süvendab probleemi veelgi. Tegelikult satub õli, kui seda on alla taseme, mootori silindritesse ja põleb seal. Edasine määrdeaine puudumine toob kaasa nukkvõlli ja väntvõlli ning mootorikolbide hävinemist ja kinni kiilumist. Vahel võivad ühendusvardad ülekuumenemise tõttu ka puruneda.

Lisaks, kui teie auto lekib õli võib mootori korpus määrduda ning sellele võib hakata mustus kogunema. See kahjustab soojusvahetusprotsesse, suurendab mootori koormust ning võib põhjustada selle ülekuumenemist. Määrdeaine võib koguneda süüteküünalde pesadesse, mis omakorda põhjustab süütesüsteemi rikkeid. Lisaks võib õli kapoti all hävitada seal olevate juhtmete ja sidurielementide isolatsiooni; see võib ka pehmendada kummist kinnitusi, tihendeid ja reageerida plastikust osadega.

Kui mu auto lekib õli, kas ma saan sellega sõita?

Kui leke on äärmuslik, näiteks õlipanni perforeerimise korral on auto kasutamine keelatud. Kõige parem oleks kasutada pukseerimisteenust. Väiksemate kahjustuste puhul võite proovida neid hermeetiku või külmkeevituse teel parandada. Teel remonditöökotta jälgige kindlasti ka määrdeaine taset. Kui see on vähenenud, lisage vedelikku kuni nõutava tasemeni, et mootori osad ei jääks kuivale.

Kui mu auto lekib õli, kas ma saan sellega sõita

Kas on võimalik, et auto ei käivitu õlilekke tõttu?
Enamasti õlilekked mootori käivitamist ei mõjuta. Kuid mõnel juhul, näiteks kui auto on varustatud õlitaseme anduriga ning õli kogus on jõudnud kriitilise miinimumini, võib elektrooniline juhtseade mootori käivitamise ära keelata.

Järeldus

Mootori eluiga oleneb otseselt määrdeaine tasemest. Sellepärast on lekked ohtlikud. Need tuleks kõrvaldada kohe pärast nende avastamist. Lõppude lõpuks on õli lekkiva auto remontimine alati soodsam kui mootori kapitaalremont või mootori asendamine.