Sünteetiline õli vs mineraalõli: mis on parim õli teie autole

Sünteetiline õli vs mineraalõli: mis on parim õli teie autole

Tänapäeval on autoturul väga erinevaid mootoriõlisid. Need erinevad koostise, hinna, viskoossuse, kvaliteedi ja vastupidavuse poolest. Praegu on sünteetiliste määrdeainete järele eriline nõudlus. Me ütleme teile, mis need on ja milliseid eeliseid on neil tavaliste õlidega võrreldes. Aitame teil valida ka teie autole kõige sobivama määrdeaine.

Mis on sünteetiline mootoriõli?

Sünteetilised õlid erinevad mineraalõlidest nii sügavama viimistluse kui ka lisaainete loetelu järgi. Erinevatel sünteetilistel määrdeainetel võib olla ka erinev koostis ja omadused. Nad saavad baasõlidena kasutada hüdrokrakkimisega rafineeritud mineraalõlisid, aga ka glükoolide, eetrite ja estrite, polüalfaolefiinide ja muude kemikaalide derivaate. Mõnikord on erinevad baasvarude rühmad segunenud. Sellised tooted kuuluvad tavaliselt sünteetiliste segude hulka ja neid kirjeldatakse mõnikord poolsünteetiliste määrdeainetena. 

Mis on sünteetiline mootoriõli

Millised on sünteetilise mootoriõli eelised?

  1. Paremad määrdeomadused. Selliste toodete lisaainete molekulid on vastupidavamad, vältides õli kile hävimist suure koormuse korral. See tähendab, et mootori osad on ohutult kaitstud isegi eriti kõrgetel temperatuuridel.
  2. Vastupidavus oksüdeerumisele. Kõrgel temperatuuril säilitavad lisandid oma omadused kauem ja see mõjutab toote kui terviku pikaealisust. Lisaks on sellised määrdeained põlemiskindlamad, sellepärast peate seda harvemini lisama.
  3. Kütusekulu. Toote homogeense molekulaarse struktuuri tõttu muutub hõõrdetegur kokkupuutuvate mootori osade vahel oluliselt väiksemaks. Seetõttu kasvab jõuallika efektiivsus, kuna mootor raiskab hõõrde ületamiseks vähem energiat.
Millised on sünteetilise mootoriõli eelised
  1. Suurepärane voolavus madalatel temperatuuridel. Sünteetilised määrdeained säilitavad madalatel temperatuuridel üsna madala viskoossuse indeksi ja neid saab pumbata. Tänu sellele kandub määrdeaine teie mootorisse mõne esimese sekundi jooksul pärast selle käivitumist, isegi kui see külmub väljas. See vähendab dramaatiliselt jõuseadme kulumist, kuna suurem osa mootori kahjustustest ilmneb selle töö esimestel minutitel.
  2. Minimaalne süsinikuvaru moodustumine. Kuna sünteetiliste komponentidega toodetes kasutatakse baasõlidena sügavalt rafineeritud aineid, pole neil lisandeid peaaegu üldse. Tänu sellele pole mootori osadele moodustunud sadestusi. 

Kui sageli tuleb sünteetilisi õlisid vahetada?

Mõnes autos peate seda tegema iga 5000 km tagant. Teistele piisab õlivahetuse intervallist 25000 km. See intervall sõltub sõiduki konstruktsioonist ja tootmisaastast, auto kasutamise tingimustest, samuti toote koostisest. Seetõttu on mootoriõli vahetamise otsustamisel kõige parem järgida sõidukite ja autokemikaalide tootjate soovitusi. Reeglina vajavad vanad ja turbomootoriga sõidukid, aga ka need, mida kasutatakse suure koormuse all, sagedamini õlivahetust.

Kui sageli tuleb sünteetilisi õlisid vahetada

 Milline õli viskoossus on parem? 

Vajalik määrdeaine viskoossus määratakse kindlaks mootori konstruktsiooni järgi ja see täpsustatakse alati sõiduki omaniku käsiraamatus. Erineva viskoossusega tooteid on keelatud kasutada, kuna õlifilmi paksust, selle vastupidavust ja toote voolavust teatud temperatuuridel hinnatakse põhjalikult toiteploki kujundamisel. Sellegipoolest lubavad autotootjad reeglina valida mitme viskoossuse valiku vahel. Mida peaksite oma auto jaoks valima? Ja mis on 5w20 ja 5w30 õlide erinevused?

Mootoriõli viskoossus on määratletud vastavalt SAE (Automotive Engineers Society) standarditele. Koodi esimene number määratleb toote omadused madalatel temperatuuridel, teine ​​- kõrgetel. Täht W tähendab, et toode on ette nähtud talviseks kasutamiseks.

Madalate temperatuuride omadused näitavad minimaalset temperatuuri, mille juures õli jääb piisavalt vedelaks, et starter saaks mootorit pöörata ja õlipumba jaoks – määrdeaine kiireks süsteemi edastamiseks. Vastavalt on 0W klassi õlidel optimaalsed omadused mootori tööks temperatuuril -35 ° C, 5W – temperatuuril -30 ° C, 10W – temperatuuril -25 ° C, 15W – temperatuuril -20 ° C, 20W – temperatuuril -15 ° C, 25W – temperatuuril -10 ° C. 

Kõrge temperatuuri omaduste hindamisel ei oma keskkonna temperatuur olulist tähtsust, kuna mootori osad soojenevad isegi külma ilmaga märkimisväärselt. Sellepärast võeti õli klassi määratlemisel arvesse kinemaatilist ja dünaamilist viskoossust, mõõdetuna vastavalt temperatuuril 100 ° C ja 150 ° C. Seal on 20, 30, 40, 50 ja 60 klassi, kus kõrgema klassi määrdeained on viskoossemad.

Seega, kui võrrelda 0W20 ja 5W20 määrdeaineid, võivad need pakkuda madalama temperatuuriga mootori usaldusväärsemat töötamist. Samal ajal on mõlema toote omadused kõrgel temperatuuril samad. Seega, kui elate piirkonnas, kus on pehmed talved, pole vaja 0W20 õlisid osta: nende maksumus on tavaliselt suurem. 

0W20 määrdeaineid

5W20 ja 5W30 tähistatud toodete osas on erinevus kõrgtemperatuuri omadustes. 5W30 õliklass on tihedam. See moodustab kõrge nihkejõuga mootori osadele paksema õlikile. Seetõttu sobib see rohkem mootoritele, mida kasutatakse suure koormuse korral. Viskoossematest määrdeainetest on kasu ka juhul, kui sõidukiga sõidetakse suurlinnas, kus on pidevad liiklusummikud.

Sellegipoolest peetakse 5W20 määrdeaineid energiasäästlikuks, kuna mootor raiskab veeretakistuse ületamiseks vähem energiat nende suhteliselt väikese tiheduse tõttu. Sellepärast saab seda kasutada ka kiiretel sportautodel. Kuid muutmisintervallid muutuvad sel juhul lühemaks ja sõidukid on varustatud spetsiaalselt konstrueeritud mootoritega, millel on äärmiselt tihedad vahed.

5W20 määrdeaineid

Kas on võimalik segada tavapäraseid ja sünteetilisi õlisid?

Ei ole soovitatav segada mootoriõlisid erinevate koostistega. Need võivad sisaldada kokkusobimatuid komponente, mille tõttu võib toode hakata moodustama setteid või setteid, või võib see muuta selle kasutusomadusi. 

Kui soovite vahetada uut tüüpi õli ja tootja on sellist vahetust lubanud, peate määrdeaine täielikult tühjendama, süsteemi loputama ja seejärel uue toote sisse valama.

Kas on võimalik segada tavapäraseid ja sünteetilisi õlisid

Järeldus

Mootori pikaealisus sõltub otseselt sellest, kas valisite õige toote või mitte. Lisaks sellele määravad selle omadused mitmel moel ka mootori jõudluse. Loodame, et ülaltoodud teave aitab teil hõlpsalt leida teie autole parima määrdeaine.

    Teie profiil on teie isiklik assistent

    Saate jälgida auto kulutusi, pidada auto logi ja asendusgraafikut, salvestada lemmikmaterjale, märkusi ja dokumente.