Mootoriõli: parimad tootjad

Mootoriõli: parimad tootjad

Mootoriõli täidab auto mootoris mitmeid olulisi funktsioone, millest olulisim on mootori liikuvate osade määrimine, tagamaks nende sujuv liikumine terve töötsükli vältel. Küllaldane mootoriõli tase auto mootoris tagab selle metallosade omavahelise lahus püsimise, et vältida metall-metallil kontakti ja pikendada seega kogu mootorisüsteemi eluiga. Tänapäeval on saadaval paljude tootjate erinevate omadustega ja tähistega mootoriõlisid, millest osad on mõeldud diiselmootoritega autodele, osad bensiinimootoriga sõidukitele; mõned mõeldud väiksemat koormust taluma pidavatele autodele ja teised rasket tööd tegevatele töösõidukitele ja veokitele. Lisaks leidub mootoriõlisid, mis on mõeldud teatavates ilmastikutingimustes optimaalselt toimima. Milline õli sobib teie autole, milline mootoriõli valida ja mis on mõningad parimad mootoriõlid ning tootjad? Nendele ja veel paljudele küsimustele leiate vastuse käesolevast artiklist.

Oma sõiduki jaoks õige mootoriõli välja valimine võib arvukate tähiste, lühendite ja näitajate tõttu olla keeruline ülesanne. Seetõttu soovitame teil selle küsimuse lahendamist alustada kohast, kus leiate täpseima ja olulisima info oma auto mootori jaoks sobiva õli kohta: auto tehasejuhendist (omaniku käsiraamatust). Sealt leiate konkreetse info selle kohta, mis omadustega ja mis standarditele vastavat õli teie auto tootja teil kasutada soovitab. Internetis leidub küllaldaselt juhendeid ja õpetusi selle kohta, mis mootoriõli marki valida, omapoolseid soovitusi parimate mootoriõlide kohta annavad ka nende tootjad. Sellegipoolest soovitame me järgida täpselt auto tootnud firma nõuandeid, sest just tootja oskab teile selles osas korrektset infot anda.

Auto tehasejuhendist leitud infot soovitame kõrvutada ja tähelepanelikult võrrelda mootoriõli margiga (selle pakendiga), mida osta soovite, et vältida vale õli valimist. Tootjad märgivad õlide pudelitele hulgaliselt tehnilist infot, millest kõige levinumad tähised on õli litsensid, selle kvaliteediklassid (näiteks ACEA ja API) jne. Kõige tähtsam lühend, millega õiget mootoriõli valides kokku puutute, on aga selle viskoossus- ehk SAE-klass.

SAE omakorda on lühend terminist Society of Automotive Engineers, mis on Ameerika Ühendriikide Autoinseneride Ühing. SAE-klassidesse liigitatakse erinevad mootoriõlid nende viskoossuse ehk voolavuse alusel ning oluline on siinkohal meeles pidada, et SAE-klass ei näita otseselt õli kvaliteeti, vaid pigem selle sobivust konkreetsetesse ilmastikuoludesse. Minevikus olid kasutused monoviskoossed õlid, mis lihtsustatult tähendab seda, et tegu oli hooajaliste õlidega. Nende omadused olid mõeldud vastama konkreetse aastaaja omadele ja nõnda vahetati õli kaks korda aastas välja: talvel kasutati vedelamat talveõli ja suvel paksemat suveõli.

Tänapäeval on tehnika edasi arenenud ja kasutusel olevaid õlisid on täiustatud. Nõnda kasutatakse nüüdisajal multiviskoosseid õlisid, mille omadused muutuvad seda kasutades vastavalt tingimustele. Seega on tegu tõhustatud mootoriõlidega, mis sobivad kasutamiseks laias temperatuurivahemikus.

Selle teadmisega saamegi lahti mõtestada peamise õlide tähise ehk SAE-klassi näitaja. Tihti võite õlipudelilt lugeda näiteks kirja 10W40. Mida see tähendab? Oluline on teada, et esimene arv või number selles tähe- ja numbrikombinatsioonis näitab alati õli talvist viskoossusklassi, mida indikeerib ka sellele järgnev täht “W” (inglisekeelsest sõnast “winter”, “talv). 10 tähendab näiteks siinkohal seda, et tegu on õliga, millega võib rahumeeli sõita ka 30 miinuskraadi korral. Samas õli, mille vastav näitaja on 0, suudab mootori tööks vajalikud optimaalsed omadused säilitada isegi 40 külmapügala korral, sest tegu on vedelamat sorti õliga. Teine, pärast tähte “W” tulev viskoossusklass näitab aga õli suviseid omadusi. Mida suurem on õli suvine näitaja, seda paksema õliga on tegemist, et säilitada isegi äärmiselt kuumades tingimustes vajalikud omadused. Seega kokkuvõtlikult võime öelda, et meie näiteõli 10W40 sobib hästi Kesk-Euroopa tingimustesse, kus talvel suuri pakaseid ei esine, kuid suvised temperatuurid võivad üpris kõrgeks muutuda. Ka Eestisse sobib selline õli hästi; arvesse tasub võtta vaid seda, et kui kätte jõuavad aasta külmimad ööd või kõige pikemad külmaperioodid, siis tasub autot rahulikult ja sellele suuremat koormust avaldamata kasutada.

Talvel auto kasutamisel tasub õli seisukohalt veel jälgida seda, et te vähemasti esimeste kilomeetrite jooksul sõidaksite rahulikult. Sõitu alustades on õli alles külm ning paks, mistõttu kulub pärast mootori käivitamist mistahes õli puhul teatav ajavahemik, mille vältel õli kantakse edasi kõigisse vajalikesse osadesse. Mootori üles soojenedes on õlil rohkem aega laiali jaguneda ning ka vedelamaks muutuda. Nii on tark mitte kohe pärast sõitma hakkamist kasutada kõrgeid pöördeid ning gaasipedaali kasutamist tasub eelkõige rahulikult võtta.

Teine olulisim kriteerium, mida õli valimisel silmas pidada, on see, kas tegu on sünteetilise, poolsünteetilise või mittesünteetilise õliga. Mittesünteetilist õli tehakse naftast samas kui sünteetiline õli on toodetud keemiliselt sünteesitud komponentidest. Poolsünteetiline õli kujutab endast nende vahevarianti, mis koosneb eelnevalt mainitud õlide segust. Auto omanikuna on kasulik teada, et vaatamata sünteetilise õli kallimale hinnale tasub selle kasutamine väga tõenäoliselt pikemas perspektiivis ära.

Esiteks on sünteetilistel mootoriõlidel paremad omadused, mis aitavad neil kauem kesta, takistades tahkete jääkide teket määrdeainesse ja seistes hea mootori töökorra eest. Teiseks on poolsünteetilistel õlidel tihti paremad näitajad ka temperatuuride osas, mille juures neid kasutada saab. Sünteetilised õlid taluvad paremini äärmuslikke temperatuure, suutes paremini hoida optimaalset viskoossust. See aspekt aga on äärmiselt oluline auto kütusekulu vaatevinklist. Mida kergemini õli voolab, seda väiksem on selle takistus mootori tööle ning seda madalam on seeläbi auto kütusekulu. Nii aitab hea kvaliteediga sünteetilise mootoriõli kasutamine kaudselt kokku hoida isegi bensiini- või diiselkütuse pealt.

Lõpetuseks tasub arvestada, et sünteetiline mootoriõli lihtsalt kestab kauem, mistõttu te peate seda harvemini välja vahetama. Kui mittesünteetiline mootoriõli vajab kohati väljavahetamist juba 5000 kilomeetri järel, siis mõned sünteetilised mootoriõlid suudavad autot edukalt teenida üle 20 000 kilomeetri.

Mootoriõli vahetamine

Samas ei tohiks ka sünteetilise mootoriõli hea jõudluse juures unustada, kui oluline on vana mootoriõli aegsasti uue vastu välja vahetada. Mootoriõli regulaarselt väljavahetamine tagab mootori korrapärase töö ning seisab hea mitmete äärmiselt oluliste aspektide eest. Muuhulgas on teil võimalik tänu sellele kaitsta auto väljalasketorustikku ja -süsteemi, hoida ajastussüsteem otimaalselt töös, kaitsta mootorit erinevate töötemperatuuride eest, jahutada mootori erinevaid osi tõhusamalt, eemaldada õlist sinna sattuv mustus ja võõrained, vähendada mootori kulumist ning hoida mootori liikuvaid osi tänu piisavale määrimisele omavahel kokku puutumast. Kõigi nende aspektide tõttu tasub kindlasti silmas pidada kas teie auto tootnud firma või kasutatava mootoriõli tootja poolt ette nähtud vahetusvälpasid.

Lõpetuseks anname teile mõned soovitused selle osas, milline mootoriõli valida:

CASTROL EDGE LongLife 5W-30

Parim mootoriõli: CASTROL EDGE LongLife

Tegu on Briti õlitootja täissünteetilise hea kvaliteediga õliga. See aitab minimeerida kontakti mootori liikuvate osade vahel ning mitte ainult ei vasta, vaid ületab kohati tööstusharus ettenähtud nõudeid ja standardeid. Ühtlasi tagab see Castroli toode efektiivse külmkäivituse isegi miinuskraadide juures. Toode on äärmiselt vastupidav oksüdeerumise ning kõrgete temperatuuride suhtes, säilitades nõnda stabiilsuse terve selle soovitusliku tööea vältel.

Valvoline MaxLife Mootoriõli 10W-40

Valvoline MaxLife Mootoriõli auto mootoriõli

Valvoline on kuulus Ameerika Ühendriikide õlitootja. Selle Valvoline’i toote teevad tähelepanuväärseks selle head tasakaalustatud omadused, mis saavutatakse tänu mittesünteetilise ja sünteetilise õlisegu kasutamisele käesolevas tootes. Ühtlasi muudab see asjaolu õli eriti taskukohaseks ja annab konkurentide ees ilmselge hinnaeelise.

MOBIL ESP 0W-20

Mootoriõli autool - MOBIL ESP

See on Ameerika õlitootja Mobili sünteetiline ja äärmiselt kvaliteetne mootoriõli, mille viskoossusklass 0W20 sobib eriti hästi Eestis esinevate käredate talvekülmade puhul kasutamiseks. Selline õli püsib isegi ekstreemselt külmades tingimustes õige viskoossuse juures ning tagab mootori säästliku töö ning selle liikuvate osade tõhusa kaitse.

MOTUL X-CLEAN FE 5W-30

Mootoriõli mark MOTUL

Tegu on Prantsuse õlitootja sünteetilise mootoriõliga, mis sobib peaaegu kõigi autotootjate enamikele mudelitele. Kvaliteetset õli iseloomustab pikk vahetusvälp ning vastupidavus temperatuurikõikumistele. Selle head omadused tulevad välja pikaajalise kasutamise vältel, mistõttu on tegu hea tootega autojuhtidele, kes vajavad oma auto mootorist kõigis oludes eesrindlikku jõudlust.

LIQUI MOLY Super Leichtlauf 10W-40

Parim mootoriõli: LIQUI MOLY Super Leichtlauf

Liqui Moly on Saksa õlitootja, kelle käesolev sünteetiline õli vastab kõigile karmidele standarditele. Toodet iseloomustab hea hinna- kvaliteedisuhe ning peaaegu universaalne sobivus erinevate autotootjate mudelitele. Lisaks on tootel suurepärane kuumataluvus (tähis 10W40), tehes selle kasutamise kasumlikuks isegi väga kõrge välistemperatuuri juures.

[Total: 0   Average: 0/5]

Kommenteeri

Your email address will not be published. Required fields are marked *