Mis on 4WD? Kirjeldus ja tööpõhimõte

Mis on 4WD? Kirjeldus ja tööpõhimõte

4WD (nelikvedu) on mõiste, mida enamik autotootjaid kasutab neljarattaveoliste süsteemide kirjeldamiseks. Kasutatakse ka mõisteid AWD ja 4×4. 4WD autodes saab mootori pöördemomendi üle kanda korraga kõigile neljale rattale. See aitab parandada maastikul liikumisvõimet ja juhitavust libedal pinnal. Samuti on paranenud sõiduki manööverdusvõime, mis võimaldab juhil suurtel kiirustel ületada järske pöördeid.

Kuidas 4WD (nelikvedu) töötab?

Süsteemi ülesehitus võib sõidukitel, kuhu see on paigaldatud, erineda. Levinumad elemendid on: ülekandekorpus, sõukruvi võll, esi- ja tagaratta diferentsiaalid ning teljevõllid.

Ülekandekorpus jaotab mootorite pöördemomendi telgede vahel. Selle korpusesse on sageli paigaldatud aeglane käik. Seda käiku kasutatakse siis, kui see on vajalik mootori pöördemomendi märkimisväärseks suurendamiseks.

Sõltuvalt 4WD tüübist saab esi- ja tagatelgi ühendada erineval viisil. Osalise tööajaga 4WD-ga autodele on paigaldatud liikuv sidur. Seda saab sisse lülitada elektrimootorit käivitava nupu või kangi abil. Teatud asendis haakub sidur vastavate hammasratastega, ühendades seeläbi jäigalt telgi. Selle tulemusel hakkavad nad pöörlema ​​samal kiirusel, olenemata teede veojõust.

Ülekandekohad täiskoormusega 4WD autodes sisaldavad keskdiferentsiaali. See võib olla piiratud libisemisega diferentsiaal või avatud diferentsiaal. Viimaseid saab lukustada kas elektrooniliselt või mehaaniliselt. See võimaldab mootori pöördemomenti ratastele parema veojõuga ümber jagada.

NV korral haakub teine ​​telg viskoosse või hõõrdsiduriga. Selle aktiveerib gerootorpump või elektrimootor.

4WD (nelikvedu) erinevatel autodel

NimiTüüp:TöörežiimidFunktsioonidSelle veoajamiga varustatud autod
Command-TracOsalise ajaga2WD: ainult tagatelg on sisse lülitatud.4WD: mõlemad teljed on jäigalt ühendatud.Madal: 4WD ja madala käiguga käik on sisse lülitatud.N: mõlemad teljed on ülekandekorpusest lahti ühendatud.Keskdiferentsiaali pole.4WD-d saab kasutada ainult maastikul.Režiimide vahetamiseks saab kasutada kangi või pöördlülitit.Jeep Cherokee XJ, KJ, SJ; Grand Cherokee ZJ; Comanche MJ; Liberty KJ; Wrangler YJ, TJ, JK, JL; Wagoneer SJ.  
M xDriveTäisajaga, 2WD funktsiooniga4WD: aktiivvõimsuse jaotus telgede vahel.Sport: nelikvedu koos sportliku seadistusega.2WD: ainult tagatelg on sisse lülitatud.Keskdiferentsiaalina kasutatakse elektroonilise juhtimisega mitmeplaadilist hõõrdsidurit. Lukustuse aste mõjutab pöördemomendi jaotust telgede vahel. Seda reguleerib stabiilsuskontrollisüsteem.BMW М5 F90. 
Quattro põlvkond V Täisajaga 4WD–           Asümmeetriline piiratud libisemisega Torsen T-3 diferentsiaal jaotab mootori pöördemomendi kindlas vahekorras. Lukustatuna suudab see mõlemal teljel pöörlemiskiirust ühtlustada.Audi RS4 B7 8ED; S6 C6 4FH. 
Super SelectTäisajaga, 2WD funktsiooniga2H: ainult tagatelg on sisse lülitatud.4H: viskoosne sidur piirab pöördemomendi jaotust telgede vahel.4HLc: keskdiferentsiaal on lukus.2LLc: keskmine diferentsiaalilukk ja madala käigukasti käik on sisse lülitatud.Kolme töörežiimi ja madala vahemikuga ülekandekohver. Selle sisse on kinnitatud viskoosse siduriga telgedevaheline lukustuv diferentsiaal. Võimalik on ka mehaaniline lukustamine.Mitsubishi L200 KA, KB; Pajero Sport KH, KG; Pajero Pinin V60. 
    Teie profiil on teie isiklik assistent

    Saate jälgida auto kulutusi, pidada auto logi ja asendusgraafikut, salvestada lemmikmaterjale, märkusi ja dokumente.